Camille Pissaro, Razgovor, 1881.

Barrington Watson, Razgovor, 1991.

Alex Katz, Okupljanje (Gathering): G. i gđa Padgett i g. i gđa Gallup, 1971.

Dirck Van Delen, Razgovor izvan dvorca, 1636.

Lovro Artuković, Disput 2 (Disput u ateljeu), 2015. – 2020.

Dora Maar, Razgovor, 1937.

David Hockney, Razgovor, 1980.

Luc Tuymans, Razgovor, 1995.

Enoch Wood Perry, Razmotriti to (Talking it over), 1872.

Francisco Goya, Redovnik govori starijoj ženi, 1824./25.

Piero della Francesca, Bičevanje, 1455. – 1460.

Gerard ter Borch, Razgovor, 1654.

Oscar Kokoschka, Zasanjani dječaci (Die träumenden Knaben): Parovi u razgovoru, 1908.

Renoir, Razgovor, 1895.

Shinsui Ito, Šapat, 1955.

Henri Matisse, Razgovor, 1909.

Magritte: Umijeće razgovora, 1963.

Razgovor Ultramana i Supermana

William Utermohlen, Razgovori (Conversation Peaces): Snijeg, 1991.

Vanessa Bell, Razgovor, 1913. – 1916.

Aktualno: Iz knjižničnog fonda

Uz Festival svjetla: Katalog izložbe „Mouvement 2“

Korištenje i istraživanje svjetla u umjetnosti osobito se razvilo nakon Drugoga svjetskog rata a prožima se s područjem op-arta i kinetičke umjetnosti.

Povodom Festivala svjetla u Zagrebu predstavljamo neobično dizajniran katalog izložbe „Mouvement 2“ (Pokret 2) koja je održana 1964. godine u slavnoj Galeriji Denise René u Parizu. Katalog se sastoji od 12 spojenih kružnih panela koji su presavijeni tako da izgledaju kao jedna kružna knjižica. Izložba je bila posvećena optičko / svjetlosno / kinetičkoj umjetnosti a katalog donosi 51 crno-bijelu ilustraciju radova najvećih autora s toga područja. Neki od njih: Joseph Albers, Alexander Calder, Jean Tinguely, George Rickey, Victor Vasarely, Jesus Rafael Soto, Julio Le Parc i ostali. Među izlagačima je i naš Ivan Picelj.

Prva izložba koju je Denise René posvetila istoj temi i time zapravo promovirala taj oblik suvremenog izričaja održana je 1955. pod istim nazivom – „Pokret“.

Predgovor za predstavljeno izdanje napisao je francuski književnik Jean Cassou, prvi direktor Muzeja moderne umjetnosti u Parizu, koji je za Cassouova razdoblja značajno povećao svoju zbirku zahvaljujući njegovoj povezanosti sa suvremenim likovnim autorima.

Prethodne objave možete vidjeti na ovoj poveznici.

Virtualna izložba: Razgovor

Uz Svjetski dan glasa

Svjetski Dan glasa obilježava se 16. travnja. Tom prigodom se na fakultetima, zdravstvenim ustanovama i na drugim institucijama održavaju skupovi, predavanja, provjere zdravlja glasnica i druge djelatnosti posvećene tom najvažnijem alatu ljudske komunikacije. U virtualnoj izložbi možete pogledati slike posvećene temi razgovora i vidjeti kako su likovni autori uhvatili trenutak ljudskoga međuodnosa i intime koji se odvija u drugome osjetilnom području.

Mnoge od predstavljenih slika  skrivaju i posebne priče iza svoga nastanka. Dora Maar naslikala je za stolom sebe s leđa i frontalno Marie-Thérèse Walter u vrijeme dok su obje bile u vezi s Picassom i osjećale se povrijeđeno zbog toga. Utermohlen je slikao svoju seriju razgovora neposredno prije no što mu je dijagnosticiran Alzheimer. Ter Borchova slika raznoliko se tumači: ponekad kao galantni razgovor, ponekad kao prijekor mladoj djevojci, a ponekad kao dogovor kod svodnice. Razgovor na nestvarnoj slici Piera della Francesca odvija se mirno i nezainteresirano, kao da nema nikakve patnje i drame u pozadini. Likovi i slika interpretirani su na mnoštvo načina – kao alegorija osobnoga gubitka djeteta, aluzija na umorstvo brata, poziv na križarsku vojnu, priča sa skrivenim simbolima o dolasku mladoga učenjaka na dvor i štošta drugo. Kokoschka je „Zasanjane dječake“ izradio po narudžbi kao dječju knjigu, no napravio je skandal jer je predstavio poemu o adolescentskoj seksualnosti i žudnji. Vanessa Bell, sestra Virginije Woolf, pripadala je Bloomsbury gupi, koja je njegovala zajednička okupljanja i razgovore, ali i poticala nezavisno mišljenje, kreativnost i osobnu slobodu.

Poznavali mi te priče ili ne, neke će nas slike pogoditi svojim intenzitetom, neke podstaknuti na istraživanje, uznemiriti nas, pa i nasmijati dok razgovaramo s njima.

Više:

https://onlinecollection.leopoldmuseum.org/objekt/21812-die-traumenden-knaben-illustrierte-dichtung-mit-acht-farblithografien/

https://www.royalacademy.org.uk/article/dora-maar-dawn-ades

https://www.williamutermohlen.com/publications

https://archive.org/details/enigmaofpieropie0000ginz/page/48/mode/2up

Ovdje predstavljene reprodukcije postavljene su u edukacijske svrhe. Prikazana djela ne podliježu autorskim pravima ili se koriste po principu poštene uporabe.

Starije virtualne izložbe možete vidjeti na slijedećoj poveznici.

Knjižnične teme

Povodom Dana broja Pi: Matematičari knjižničari

Svake se godine 14. 3. obilježava Dan matematike ili Dan broja Pi, kada se na razne načine pokušava osvijestiti koliko je matematika skriveno prisutna u našim životima i na kakve se kreativne i zabavne načine može koristiti.

Više pročitajte na sljedećoj poveznici.

Radno vrijeme

Knjižnica radi parnim datumima od 10.30 do 15.30 sati.

Ako želite doći u nekom drugom terminu, kao i za sve upite, nejasnoće i prijedloge, slobodno se obratite voditeljici knjižnice.

Lokacija

Putokaz: S ulaza u Jadran film ide se glavnom cestom skoro do McDonaldsa, potom se desnim odvojkom prođe pored Kiparskog odsjeka i tzv. laboratorija do kraja puta. Nasuprot Kiparskom odsjeku su dva siva betonska paviljona. Knjižnica je u lijevome paviljonu; ulaz je u prolazu između paviljona.

Osnovne upute

Svi studenti i nastavnici imaju pravo besplatnog upisa u knjižnicu. U svaku ak. godinu korisnik se ponovno upisuje.

U pravilu se mogu posuditi najviše 3 knjige. Za potrebe seminara, istraživanja i završnih radova može se u dogovoru s knjižničarom posuditi i više naslova. U slučaju veće potražnje broj posuđenih publikacija može se ograničiti. Rok posudbe je 3 do 4 tjedna.

Povrat knjiga i potvrde o razduženju

Na kraju ak. godine obvezan je povrat svih posuđenih knjiga. Korisnici koji ne vrate knjige ostaju zabilježeni u sustavu i ne mogu se upisati u sljedeću godinu.

Prilikom predaje završnoga i diplomskoga rada svi studenti moraju dobiti potvrdu da nemaju dugovanja prema knjižnici. Molimo da putem e-maila na vrijeme zatražite potvrdu.

Također molimo studente koji protekle ak. godine nisu bili korisnici knjižnice i ne predaju završne i diplomske radove da ne opterećuju knjižnicu zahtjevima za potvrdama.

Kontakt

Voditeljica Knjižnice:

Anđelka Dobrijević Turina
prof. pov. umjetnosti i komp. književnosti, dipl. knjižničarka

mob: 099 258 5840
e-mail: andjelka@alu.unizg.hr

Newsletter

Novosti o knjižnici i knjižnoj građi možete pročitati na ovoj poveznici.

Broj posjetitelja: free website counter