Van Eyck
Van Eyck

Pierro della Francesca
Piero della Francesca
Antonio della Messina
Antonello da Messina
Hieronymus Bosch
Hieronymus Bosch
Giovanni Bellini
Giovanni Bellini
Leonardo da Vinci
Leonardo da Vinci
Joachim Patinir
Joachim Patinir
Abrecht Dürer
Albrecht Dürer
Caravagio
Caravaggio
El Greco
El Greco
Georges de la Tour
Georges de la Tour
José de Ribera
José de Ribera
Rembrandt
Rembrandt
Antonio Rosellino
Antonio Rosselino
Lorenzo Bernini
Lorenzo Bernini
Andrija Alesi
Andrija Alesi
Ivan Meštrović
Ivan Meštrović

Aktualno: Iz knjižničnog fonda

Povodom izložbe Ivana Picelja

Ivan Picelj jedan je od autora koji su bitno odredili tokove suvremene hrvatske umjetnosti. Zarana se opredijelio za geometrijsku apstrakciju te sudjeluje u osnivanju grupe Exat 51 i pokretu Novih tendencija. Osobito se zalagao za spoj umjetnosti i industrijskog oblikovanja i za novi pristup primijenjenoj umjetnosti, gdje je dao izniman doprinos u području grafičkog dizajna. Njegove inovacije u dizajnu zarana su prepoznate, pa je već 1965. godine priređena izložba koja je predstavila taj dio Piceljeva opusa.

Izložba je održana u Kabinetu grafike i predstavila je 58 plakata i 7 knjiga. Među reprodukcijama u katalogu je i plakat „Nove tendencije 2“. Nije navedeno tko je radio dizajn kataloga, no vjerojatno sam Picelj, a plakat za izložbu osmislili su Picelj i Arsovski.

Prethodne objave možete vidjeti na ovoj poveznici.

Virtualna izložba

Početak nove ak. godine: Sv. Jeronim - zaštitnik studenata, nastavnika i knjižničara

Dan sv. Jeronima slavi se 30. rujna. Kao prevoditelj Biblije, u slikarstvu se često prikazuje okružen knjigama ili pri pisanju za radnim stolom, nerijetko s kardinalskim crvenim šeširom i plaštem, ali i kao pustinjak koji se trapi u pustome pejzažu, ponekad s lavom kojega je pripitomio kada mu je izvadio trn iz šape.

Slike predstavljene na stranicama Knjižnice posvećene su temi knjige, pisanja i čitanja i postavljene su u edukacijske svrhe. Prikazana djela ne podliježu autorskim pravima ili se koriste po principu poštene uporabe.

Knjižnične teme

Autori knjižničari: Borges, Duchamp, Vlado Martek, Goethe i dr.

Mnogi poznati autori u nekom su razdoblju svoga života radili kao knjižničari. Je li to i na koji način utjecalo na njihov umjetnički rad i jesu li bili dobri knjižničari, pročitajte na sljedećoj poveznici.

Radno vrijeme

Knjižnica radi parnim datumima od 10.30 do 15.30 sati.

Ako želite doći u nekom drugom terminu, kao i za sve upite, nejasnoće i prijedloge, slobodno se obratite voditeljici knjižnice.

Lokacija

Putokaz: S ulaza u Jadran film ide se glavnom cestom skoro do McDonaldsa, potom se desnim odvojkom prođe pored Kiparskog odsjeka i tzv. laboratorija do kraja puta. Nasuprot Kiparskom odsjeku su dva siva betonska paviljona. Knjižnica je u lijevome paviljonu; ulaz je u prolazu između paviljona.

Osnovne upute

Svi studenti i nastavnici imaju pravo besplatnog upisa u knjižnicu. U svaku ak. godinu korisnik se ponovno upisuje.

U pravilu se mogu posuditi najviše 3 knjige. Za potrebe seminara, istraživanja i završnih radova može se u dogovoru s knjižničarom posuditi i više naslova. U slučaju veće potražnje broj posuđenih publikacija može se ograničiti. Rok posudbe je 3 do 4 tjedna.

Povrat knjiga i potvrde o razduženju

Na kraju ak. godine obvezan je povrat svih posuđenih knjiga. Korisnici koji ne vrate knjige ostaju zabilježeni u sustavu i ne mogu se upisati u sljedeću godinu.

Prilikom predaje završnoga i diplomskoga rada svi studenti moraju dobiti potvrdu da nemaju dugovanja prema knjižnici. Molimo da putem e-maila na vrijeme zatražite potvrdu.

Također molimo studente koji protekle ak. godine nisu bili korisnici knjižnice i ne predaju završne i diplomske radove da ne opterećuju knjižnicu zahtjevima za potvrdama.

Kontakt

Voditeljica Knjižnice:

Anđelka Dobrijević Turina
prof. pov. umjetnosti i komp. književnosti, dipl. knjižničarka

mob: 099 258 5840
e-mail: andjelka@alu.unizg.hr

Newsletter

Novosti o knjižnici i knjižnoj građi možete pročitati na ovoj poveznici.

Broj posjetitelja: free website counter