ODSJEK ZA ANIMIRANI FILM
I NOVE MEDIJE

Iva Jurički,
GARLANICA, animirani film

Međunarodni projekt
s kolektivom Sprout u Galeriji SC

Antonija Veljačić,
SPONTANO

Filmska instalacija

Jelena Oroz,
ČEKAONICA

Radionica
s Ivanom Marušićem Klifom

Martin Babić,
PERONOSPORA AD ASTRA

Matija Djanješić

Od ak. god. 2024/2025 Odsjek za animirani film i nove medije razdvaja se u dva samostalna Odsjeka - Odsjek za animirani film i Odsjek za nove medije.

Prijediplomski sveučilišni studij Novi mediji 

Studij traje tri godine (6 semestara), tijekom kojih se stječe 180 ECTS bodova


1.godina

Na prvoj godini studij pruža osnovna znanja iz glavnih stručnih predmeta –  nove umjetničke prakse, mutimedijska i multidisciplinarna umjetnost, tehnologija novih medija, slike u pokretu i prostoru i crtanje. Nastava se provodi na način da studenti_ce biraju između ponuđenih tema na temelju kojih razvijaju vlastiti projekt. Odgovarajući na zadane teme, stječu vještine korištenja kamere, montaže, pristupa zvuku i fotografiji dok istovremeno razvijaju mogućnost kritičkog razmišljanja o vlastitom i tuđem radu. Grupnom analizom izvršenih zadataka studenti_ce već od prve godine studija steći će vještine artikuliranja vlastitih postupaka i komentiranja svojih radova i radova kolega_ica.

Glavni predmeti: 

  • Nove umjetničke prakse / Multimedijska i multidisciplinarna umjetnost 
  • Slike u pokretu / Slike u prostoru  
  • Tehnologije novih medija  
  • Projekt   
  • Crtanje akta 

2. godina 

Tijekom druge godine određeni predmeti spajaju se u tematske projektne cjeline pri čemu studenti_ce reagiraju na društvo i prostor oko sebe: kroz teksture, materijale, kretanje, tekst, zvuk i sl. Kroz niz zadataka studenti_ce osvještavaju vanjski i negalerijski prostor kao prostor rada, istraživanja i inspiracije, usmjerava ih se na razmišljanje o sustavu umjetnosti, poziciji autora, gledatelja i publike. Praktične teme praćene su čitanjem i diskusijom teorijske literature.

Projekti se realiziraju u suradnji s nositeljima_icama obaveznih predmeta i vanjskim stručnim i umjetničkim suradnicima_ama i institucijama. Rezultati se izlažu i diskutiraju u grupnim seminarima. Nastava se odvija kroz predavanja, grupni rad, mentoriranja, individualne konzultacije i seminare. Naglasak je na kreativnosti i kontekstualizaciji vlastitog rada. Sva znanja studenti_ce stiču kroz rad na vlastitim projektima. 

Na kraju druge godine, studenti_ce će svladati osnovna praktična i teoretska znanja koja im omogućuju da tijekom treće godine studija mogu samostalnije kreirati i kontekstualizirati vlastite projekte, odnosno završne radove.

Glavni predmeti: 

  • Nove umjetničke prakse 
  • Tehnologije novih medija 
  • Teorija filma                      
  • Projekt 3 
  • Crtanje akta 
  • Kiparstvo 
  • Povijest eksperimentalnog filma i videa                                 

3. godina 

Na trećoj godini studenti_ce razvijaju svoje autorske projekte u bilo kojem mediju. Uključuju se u projekte odsjeka, ali se od njih i očekuje da sami organiziraju aktivnosti unutar i izvan odsjeka, da samoinicijativno održavaju izložbe, projekcije, seminare. Najmanje jednom semestralno studenti_ce predstavljaju svoj rad i svoj umjetničko-istraživački projekt kolegama_icama. Kroz seminare i projekte stječu se kompetencije kritičkog sagledavanja svojeg i tuđeg rada te sposobnost artikulacije i kontekstualizacije vlastite prakse. Studij završava realizacijom i prezentacijom zaokruženog samostalnog projekta.

Glavni predmeti:

  • Nove umjetničke prakse
  • Multimedijska i multidisciplinarna umjetnost 
  • Pokretne slike
  • Prošireni mediji
  • Projekt 
  • Sonologija 

U drugom semestru treće godine naglasak je na završnom radu:

  • Realizacija završnog rada
  • Multimedijska i multidisciplinarna umjetnost 
  • Nove umjetničke prakse
  • Sonologija

Na kraju studija studenti_ce će moći samostalno snimati i montirati sliku i zvuk, postaviti multimedijsku instalaciju, poznavati tehnike analogne i digitalne fotografije, realizirati zvučni ili performativni rad, zatim usmeno i pismeno kontekstualizirati i artikulirati svoje ideje, radove i metodologiju. 

Povijest i teorija umjetnosti

Od prve godine, kroz glavne umjetničke i teoretske predmete, studenti_ce razvijaju svoja znanja i razumijevanje povijesti i teorija umjetnosti. Na odsjeku držimo da postoje mnoge povijesti umjetnosti te nastojimo uključiti što više planetarne povijesti i teorije umjetnosti, a ne samo evropske.

Studenti_ce tijekom studija postepeno razvijaju vještine samostalnog istraživanja. Kroz vježbe i radionice pisanja potičemo studente_ice da istraže vlastiti glas (i rukopis). Ova znanja i istraživanja potiču kritičku svijest i razmišljanje koje podržava i njihov praktični rad.

Na prvoj godini tekstovi i zadaci usko su vezani uz projektne teme, na drugoj godini uvodimo ključne teoretske tekstove i diskurse, dok na trećoj godini studenti_ce prolaze kroz teme poput dekolonijalizma, antropocena, orijentalizma, feminizma, novog materijalizma, animizma, rodnih studija itd. Ovakav pristup omogućuje studenti_cama da kontekstualiziraju svoju praksu te da aktivno sudjeluju u raspravama oko toga tko, što i kako stvaramo suvremenu umjetnost, kako i za koga ju interpretiramo, predstavljamo i distribuiramo.

Na kraju studija, studenti_ce uz praktični završni rad, pišu tekst. Pisanim radom potičemo kreativne i eksperimentalne metode istraživanja i razvijanja vlastite teme i glasa. Kroz predavanja, seminare, grupnu evaluaciju i kritiku (kritove), radionice analitičkog i kreativnog pisanja studenti_ce razvijaju svoje intelektualne kapacitete, imaginaciju i samopovjerenje u korištenju riječi i slika.

Uz povijest i teoriju koju nudi Odsjek za Nove medije studenti_ce slušaju predavanja teoretske katedre te stječu znanja iz povijesti umjetnosti i drugih teorijskih predmeta, a omogućen im je i odabir izbornih kolegija.

Nakon završenog prijediplomskog studija stječe se akademski naziv sveučilišni_a prvostupnik_ca (baccalaureus/baccalaurea) novih medija.

Oprema i labovi

Odsjek je dobro opremljen digitalnim fotoaparatima, filmskom rasvjetom, snimačima zvuka, profesionalnim mikrofonima, video i audio miksetama, projektorima, zvučnicima, monitorima,  računalima, te profesionalnim programima za obradu slike i zvuka.

Novi mediji su opremljeni fotolabaratorijem, media labom, gluhom sobom, radnom sobom za rad u materijalu i šivaćom sobom.