ODSJEK ZA KONZERVIRANJE I
RESTAURIRANJE UMJETNINA

Slika u postupku mehaničkog čišćenja

Zidna slika u tijeku radova

Zidna slika nakon radova

Konzervatorsko-restauratorski radovi na zidnoj slici u ljetnikovcu biskupa Haulika

Diplomski rad, Ana Jukić

mentorica: izv. prof. mr.art. Suzana Damiani

komentor: mr.sc. Krunoslav Kamenov, viši predavač

datum obrane: 25. rujna 2013.

SAŽETAK 

Ovaj diplomski rad obuhvaća konzervatorsko-restauratorske radove na zidnoj slici nepoznatog autora, datacije i naziva. Slika se nalazi na jednoj od luneta sjeverozapadnog zida u salonu ljetnikovca biskupa Haulika, uokviruje je arhitektonski okvir sačinjen od profiliranog luka s gornje strane i vijenca koji sliku omeđuje s donje strane. Ima ulogu ornamentalne zidne dekoracije. Simetrične je kompozicije sačinjene od motiva antičkog podrijetla s kršćanskom simbolikom. Prikazuje stiliziranu posudu kao središnji motiv iz čijeg se postamenta razvija snažno akantusovo lišće s volutama i cvjetovima na krajevima, te rogove obilja koje čine vaze s ružama i maslinove grančice s plodovima okrenutim prema sredini kompozicije. Na posudi stoje dva labuda koja su okrenuta jedan od drugog tako da se dodiruju zadnjim dijelovima tijela, a svaki drži po jednu grančicu u kljunu. Motivi na slici izrastaju jedni iz drugih i čine simetričnu organsku cjelinu. 

Ljetnikovac biskupa Haulika klasicistička je građevina izgrađena sredinom 19. stoljeća. Nalazi se na jugoistočnoj strani parka Maksimir na nekadašnjem privatnom posjedu biskupa Haulika, tj. majuru. Povijesno umjetnička istraživanja i opažanja tijekom radova bila su usmjerena ka povijesnoj i povijesno umjetničkoj analizi ljetnikovca, povijesno umjetničkoj i ikonografskoj analizi slike te njenoj umjetničkoj interpretaciji. Istraživanje je pokazalo da ljetnikovac nosi oznake paladijanizma i bidermajera a da je slika po žanru groteska koja svojim sadržajnim elementima sugerira zemaljski raj. 

Konzervatorsko-restuaratorski radovi sastojali su se od čišćenja, konsolidiranja i kitanja oštećenja žbuke, konsolidiranja i rekonstukcije slikanog sloja te rekonstrukcije naliča arhitektonskog okvira slike te istraživanja koja su obuhvaćala analize za određivanje sastava pigmenata slikanog sloja, i analize za određivanje njegovog veziva. Za određivanje veziva slikanog sloja korištena je tankoslojna kromatografija i FTIR spektroskopija, a za sastav pigmenata korišten je pokretni XRF uređaj.

Konzerviranje i restauriranje slike samo je dio neophodnih radova na zgradi ljetnikovca sa ciljem da joj se u što većoj mjeri vrati izvorni izgled i zaustavi daljnje propadanje. Konzervatorsko-restauratorski zahvati na takvom objektu su multidisciplinarni i podrazumijevaju sanaciju i obnovu svih vanjskih i unutarnjih elemenata građevine.