Izložba "Grožnjan - prostor u tranziciji"

U četvrtak, 6. lipnja s početkom u 19 sati u Galeriji 112 ALU (Ilica 112, Zagreb) otvara se izložba pod nazivom "Grožnjan-prostor u tranziciji".

Izložba će predstaviti radionice izvedbenih praksi studenata ALU koje su se u Grožnjanu održale u srpnju 2022. i 2023. godine pod mentorstvom profesora Tomislava Pletenca I Alena Novoselca te vanjskog suradnika Ivana Meseka.

2022.godine radionica se održavala od 8. do 13. srpnja pod nazivom "Mnoštvo krajolika" te su sudjelovali studenti Marina Brkić, Rada Sibila, Lora Gostimirović, Bartol Grgec i Antun Sekulić. Iako su svi načini i medji  kreativnog likovnog reagiranja bili dozvoljeni, kroz vježbe i razvoj projektnih ideja studenti su svoje završne radove realizirali kroz performativno-izvedbenu praksu. 2023.godine radionica je nosila naziv "Zvuk ambijenta" i održavala se od 7.do 12. srpnja, a na njoj su sudjelovali studenti Klara Šoštarić, Lara Bele, Rada Sibila, Marina Brkić, Antun Sekulić, Leonardo Losciale, Mate Nikola Tonković te Lav Kulić. Budući je naglasak radionice bio na zvuku završni radovi su zvučne instalacije, video radovi u kojima je naglašena zvukovna komponenta, performans te rad gdje je zvuk kategorija imaginacije na podlozi teksta.

Izložba nosi naziv "Grožnjan-prostor u tranziciji" budući da prikazuje radionice studenata u njima novom  prostornom i pedagoškom okruženju. Intenzivan rad u okruženju izvan standardnog u sklopu ALU, pod drugačijim, grupnim mentorstvom profesora nužno uzrokuje i tranziciju nekih prostora - prostora djelovanja, prostora unutarnjih sloboda, prostora njima novih izričajnih medija. Istovremeno taj naziv odnosi se i na konkretan prostor Grožnjana, kao inspirativnog polazišta koji kroz kreativno djelovanje i projekte studenata također doživljava svoju vlastitu konstantnu tranziciju.

--

Izložba se održava u sklopu godišnjeg izložbenog programa Akademije likovnih umjetnosti „ARTorama Lab“. Program ističe važnost umjetničkog istraživanja kao pokretača izložbenih praksi, a na tom principu temelji i svoj program. Neki od ciljeva su doprinos najnaprednijim razvojnim procesima u suvremenoj likovnoj umjetnosti i širem kulturnom kontekstu; razvijanje kritičkog dijaloga s umjetničkom i s drugim strukama, te rad na izgradnji razumijevanja između umjetnosti i pripadajućeg društvenog, kulturnog, povijesnog i političkog konteksta.

Program je financijski podržan od strane Ministarstva kulture i medija RH te Gradskog ureda za kulturu, međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo Grada Zagreba