Edo KOVAČEVIĆ, U zimi, 1964. - 1965., NMMU Zagreb
Ivica ŠIŠKO, Ptica, 1978. Zbirka Biškupić
Kuzma Kovačić, Život sv. Franje Asiškog, 1981., NMMU Zagreb
Boris Bućan, „Žar ptica i Petruška (Stravinski), HNK, Split“ 1983., MSU Zagreb
Matko VEKIĆ, Oroz, 2009. Zbirka Biškupić
Mirjana Vodopija, Vrapci 1, 2004. MMSU Rijeka
Miroslav KRALJEVIĆ, Leda, 1912., NMMU Zagreb
Nikola MAŠIĆ, Guske, NMMU Zagreb
Slava RAŠKAJ, Dvorišni prozor (Kokoši), 1898., Zbirka Kalečak
Slavko KOPAČ, Ptica na grani, oko 1951., Galerija Klovićevi dvori
Vasko LIPOVAC, Pohvala pticama, 1969., MSU Zagreb
Poštovani,
čast nam je pozvati Vas na otvorenje izložbe
POHVALA PTICAMA – ptice u hrvatskoj likovnoj umjetnosti od 19. stoljeća do danas
Otvorenje izložbe u petak 20. listopada 2023. u 19 sati
Galerija Prica i Mala dvorana Galerije Prica
Pučko otvoreno učilište Samobor
Trg Matice hrvatske 6
Izložba je otvorena do 3. 12. 2023.
Radno vrijeme galerije:
utorak – četvrtak 9 – 14 h
petak 13 – 19 h
subota, nedjelja 10 – 17 h
ponedjeljkom, praznicima i blagdanima zatvoreno
Pohvala pticama
Ptica u hrvatskoj likovnoj umjetnosti
Izložbom o pticama u hrvatskoj povijesti likovne umjetnosti nastavljamo ciklus animalističkih tema koje po treći put ljubazno ugošćuje samoborska Galerija Prica. Bavljenje animalističkim temama u likovnim umjetnostima povezano je s osobnim stavom kako bi čovjek konačno trebao holistički sagledavati cjelokupnu prirodu čiji je sastavni dio jer dosad joj je, kako lijepo kaže Nikola Visković, bio lošim gospodarom. Čini nam se, koliko god to naivno bilo, da bi umjetnost tomu možda mogla pridonijeti kojim sitnim kamenčićem.
Svako bavljenje nekom temom, a ne samo morfologijom likovnoga djela, neminovno skreće sa same likovne analize i valorizacije djela te uzima u obzir i brojne izvanlikovne momente, što omogućuje uvid i u određene društveno-kulturološke mijene povezane s bavljenjem umjetnošću. Taj transumjetnički i holistički pristup dopušta nam da vidimo i ono likovno nevidljivo, ono izvan likovnoga, a što samu djelu daje dodatno značenje te omogućuje tumačima umjetnosti, uzimajući u obzir njihov senzibilitet i znanje, slobodniju interpretaciju umjetničkoga djela od one koja se isključivo bavi njegovim morfološkim sadržajem. I upravo je bavljenje prikazima prirode, svojevrsnom ikonografijom prirode, ono što nas posebno zanima (prikazi pejzaža, životinja, bilja, atmosferilija – primjerice oblaka, kiše, sunca…).
U razdoblju koje razmatramo na ovoj izložbi ti su motivi prošli različite mijene dok se čini da je tijekom cjelokupne povijesti ljudski odnos prema pticama uglavnom ostao dualan: fascinacija čovjeka mogućnošću leta ptica, slikovitošću njihova izgleda, njihovim pjevom, bilo da je on uhu ugodan bilo da je to samo nekakvo kreštavo glasanje, očaravala je čovjeka.
. . . .
Izborom radova pokušali smo oslikati raznolikost pojavnosti motiva ptica u hrvatskoj likovnoj umjetnosti tijekom dvaju stoljeća. Zbog brojnosti vrsta ptica, njihove slikovitosti, jedinstvene sposobnosti leta brojna su njihova simbolička značenja koja su, usprkos razvoju prirodnih znanosti kojim se priroda i njezine pojave pokušavaju racionalizirati i objektivizirati, ostala važan motiv imaginacije. Ne možemo ne primijetiti da su se neki simbolički koncepti zadržali, a pojavili su se i poneki novi, kao i različite likovne reprezentacije koje ponekad izražavaju i subjektivitete tih inspirativnih bića. Upravo ta brojnost i raznolikost vrsta ptica kao i njihovih simboličkih značenja bio je zahtjevniji zadatak u odnosu na istraživanje umjetničkih djela koja su za temu imala motiv psa ili mačke. Svjesni smo da smo ovom izložbom tek odškrinuli vrata istraživanju još jednoga animalističkog motiva u likovnim umjetnostima – motiva ptica koji je bio i još uvijek jest snažno nadahnuće nebrojenim umjetnicima.
Pjesnik je nalik tom gospodaru neba
Što živi u buri i carskog je roda,
U zemaljskoj hajci nema što mu treba
I silna mu krila ne daju da hoda.
Iz teksta predgovora Dajana Vlaisavljević
Više o izložbi: https://www.samobor.hr/galerija-prica
Lijep pozdrav,
Galerija Prica
Pučko otvoreno učilište Samobor
Trg Matice hrvatske 3, HR – 10430 Samobor
T +385 (1) 3360 112 / +385 (1) 3336 214
M +385 913360 119