Zadovoljstvo nam je pozvati Vas na otvorenje izložbe A4 01 IZDANJE: Antonio Kutleša i Jurica Mlinarec koje će se održati u petak, 8. ožujka 2019. godine u 19 h u Galeriji Šira, Preradovićeva 13 u Zagrebu.
U Galeriji Šira imati ćemo čast ugostiti samostalnu izložbu ovogodišnjih dobitnika natječaja za sudjelovanje u 1. izdanju programa pod nazivom “A4”, raspisanog od strane Galerije umjetnina u Splitu.
“A4” povezuje studente diplomskog studija Umjetničke akademije u Splitu, Umjetničke akademije u Osijeku, Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci i Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, a u suradnji sa studentima / studenticama diplomskog studija Povijesti umjetnosti hrvatskih sveučilišta. Cilj programa je u okviru organiziranja izložbe povezati buduće umjetnike / umjetnice i buduće povjesničare /povjesničarke umjetnosti iz cijele Hrvatske.
Autor rada: Antonio Kutleša
Mentorica: red.prof.art. Ines Krasić
Akademija likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu
Kustos i autor predgovora: Jurica Mlinarec
Mentorica: dr.sc. Lovorka Magaš Bilandžić
Odsjek za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Iz predgovora Jurice Mlinarca:
“Kada govorimo o ljudskom tijelu, neupitna je fascinacija njime kroz povijest umjetnosti, a u taj kontinuitet možemo i uvrstiti rad Antonija Kutleše. Uočivši sve intenzivnije intervencije kojima se izlaže ljudsko tijelo kako bi se maksimalizirala njegova snaga i mogućnost adaptacije novim uvjetima, umjetnik problematizira granice takvog usavršavanja sastavljanjem novog tijela pritom koristeći tehnologije trodimenzionalnog ispisa.
Umjetnik koristi ovaj rad kako bi istražio dosege nadasve utopijskog viđenja tehnološke nadgradnje ljudskog tijela kako bi ono odgovorilo zadacima kako u realnoj, tako i u virtualnoj sferi. Stvara svojevrstan vizualni oksimoron da naglasi antitetičke pozicije organskog i mehaničkog, u kojem se humanoidnim oblicima nastalim kolažiranjem različitih životinjskih formi pripajaju suvremena sredstva nadzora (kamere) koja u modularnom ljudskom tijelu umjetnika prisvajaju poziciju očiju. Polazna je točka grafika transformirana u niz objekata koji tvore modularno tijelo u ljudskoj veličini, a nastalo uz pomoć uređaja za trodimenzionalni ispis. Unosom grafičkog zapisa u software, umjetniku je omogućeno bezgranično rotiranje i sagledavanje nekadašnjeg dvodimenzionalnog oblika iz više perspektiva emancipirajući nove vizure.” (…)
Antonio Kutleša rođen je 1993. godine u Zagrebu. Maturirao je 2012. godine na Grafičkom odjelu Škole primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu. Iste godine upisuje preddiplomski sveučilišni studij Likovne kulture na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, koji završava s pohvalom ALU za uspješan rad tijekom akademske godine 2014./2015. Iste godine upisuje diplomski sveučilišni studij Likovne kulture, s glavnim umjetničkim predmetom Grafika i primijenjena grafika, u klasi profesorice Ines Krasić. Diplomirao je 2018. godine s izvrsnim uspjehom i nagradom akademskog vijeća Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu među najuspiješnijim diplomantima, stjecajući zvanje magistra edukacije likovne kulture.
Tijekom studija izlaže radove u sklopu ArtJAM-a u HDLU-u, te u sklopu 4. hrvatskog kongresa o prevenciji i rehabilitaciji u psihijatriji s međunarodnim sudjelovanjem, pod nazivom Depresija u stoljeću uma. Od važnijih grupnih izložbi izlagao je na 7. hrvatskom trijenalu grafike.
Jurica Mlinarec rođen je 1991. u Zagrebu. Student je diplomskog studija povijesti umjetnosti i anglistike na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Stažirao je u Laubi, te prevodio na nizu projekata poput službenih kataloga za predstavljanje Hrvatske na Bijenalu dizajna u Londonu i međunarodnog festivala dizajna Dan D. Trenutno je u ulozi prevoditelja uključen u rad Galerije SC u Zagrebu. Surađivao je na šestom izdanju Device_art festivala, a trenutno sudjeluje na Kratkom spoju, interdisciplinarnom projektu udruge KONTEJNER | biro suvremene umjetničke prakse.
Izložbu možete pogledati u radnom vremenu Galerije (pon-pet: 16-20 h, subotom: 11-16 h) do 21. ožujka 2019.
Pratite nas i na stranicama Galerije Šira:
https://www.facebook.com/GalerijaShira/
DEPLIJAN (Link na PDF)
PREDGOVOR (Link na PDF)
POZIVNICA (Link na JPEG)